יותר ויותר משפחות יתיישבו בפסח הקרוב סביב שולחן סדר טבעוני. אז איך חוגגים אותו ללא פגיעה בבעלי חיים?

ליל סדר טבעוני

22.01.2015 מאת: סיון פרדו רנוויק
תגיות

ממש עוד מעט יתאספו להן משפחות ברחבי הארץ והעולם סביב שולחן ליל הסדר כדי לספר איך יצאנו משעבוד לחירות, כדי לחגוג את החופש שניתן לנו, כדי לשמוח ולהודות על היותנו בני חורין.

בצלחת ליל הסדר המסורתית, יונחו להם בד בבד:

כרפס
 (סלרי), מרור (לרוב חסה או עלה ירוק אחר), חזרת (המופקת משורש צמח החזרת), וחרוסת (אגוזים, פירות, תבלינים ויין)

לצד 
זרוע (חלק גוף של בעל חיים אשר בילה את חייו בשיעבוד וככל הנראה נרצח לקראת חג החירות), וביצה (קרוב לוודאי של תרנגולת, שספק אם תנאי השעבוד בהן חייתה עד מותה איפשרו לה לפרוש את כנפיה ולו פעם אחת בחיים).

כן. פעם גם אני הייתי שם. אפילו בתור צמחונית דאז לרגע לא חלפה במוחי המחשבה שאני ובני משפחתי יושבים וחוגגים את חרותינו על חשבונן ועל גבן של חיות אוממלות, שתמצית חייהן תחת מרותינו הינה ההפך המוחלט מחופש או חירות.

יש סדר אחר

אבל הזמנים משתנים, ומה שנותן לי בחג הזה תקווה היא הידיעה שבכל שנה, גם בארץ וגם ברחבי העולם, יסובו להן יותר ויותר משפחות סביב שולחן ליל סדר טבעוני. משפחות יצירתיות, אשר אינן חוששות לשלב מסורת

יש סדר אחר: בכל שנה, גם בארץ וגם ברחבי העולם, יסובו להן יותר ויותר משפחות סביב שולחן ליל סדר טבעוני.

עם הבנה עמוקה של מהות החג. וכך, אפילו מחיפוש קצר ברחבי הרשת, ניתן "לשמוע" את הקולות הרבים של אלו אשר נפקחו עינהם למציאות המרה ואשר יחליפו השנה את העוולה של שימוש בחלקי בעלי חיים וביצה, בברכה התואמת את מהותה של ההגדה.

ובעוד שישנן הרבה דרכים לחגוג חג חירות (חלקן כוללת את ההגדה המסורתית וחלקן כוללות מסורות חדשות וסדרים אלטרנטיבים), הנה כמה רעיונות לאלו אשר חשוב להם לנהל את ליל הסדר באופן טבעוני וכ"הלכתו":

ברכה תחת עוולה

זרוע
במקום "זרוע" מן החי כסמל לקורבן פסח אשר הוקרב בבית המקדש, תוכלו להשתמש במאכל אשר ישמש כסמל ליד החזקה והזרוע הנטויה, והאותות והמופתים שבהם שוחררנו מעבדות לחירות.

למטרה זו תוכלו להשתמש בכל מאכל אשר מזכיר לכם ולבני משפחתכם חופש וחירות (כגון פרי ארץ מתוק כתמר כסמל למתיקות החופש), או מאכל אשר מזכיר לכם חוזק (כגון ירק קשה כגזר, אשר יסמל את היד החזקה בה שוחררנו ממצרים).

ביצה
במקום ביצת תרנגולת כסמל לקורבן אשר הקריבו בשלושת הרגלים, וחגיגה של מעגליות והתחדשות, תוכלו להשתמש במאכל אשר מסמל לכם ולבני משפחתיכם מעגליות והתחדשות. 

מאכל זה יכול להיות כל דבר החל מירק או פרי מעוגל (עגבניות שרי, קישוא מעוגל, ענבים, צימוקים) כסמל למעגליות, ועד זרעים וגרעינים כסמל להתחדשות (גרעיני דלעת או חמנייה קלופים, זרעי שומשום, זרעי פשתן).

צוות ויגן פרנדלי רוצה לאחל לכם ליל סדר נעים, ושולחן ליל סדר חף מכל סממן של שעבוד.

חג שמח!

 

מאת סיון פרדו רנוויק

סיון פרדו רנוויק היא חברת צוות ויגן פרנדלי,
מייסדת ומנהלת אתר התוכן הטבעוני The Vegan Woman
בו כותבות נשים מרחבי העולם בנושאי הורות, אוכל ולייף סטייל טבעוני.

© כל הזכויות שמורות ל-Vegan-Friendly

עוצב בהתנדבות ע"י ברק לאונרד, הראל לוי    נבנה ע"י בזיליקום גידול אתרים מקודם ע"י קידום אתרים עידן בן אור

אתר זה אינו תומך בדפדפן אינטרנט אקפלורר 7

עם זאת, תוכל לעדכן את הדפדפן שלך לדפדפן מודרני בקלות על ידי לחיצה על אחד הלינקים הבאים

Chrome Firefox Opera