פעילות העמותה

אודות העמותה

העמותה למען עתיד טבעוני המוכרת בשם הפרויקט המוביל שלה "ויגן פרנדלי",  הוקמה בספטמבר 2012 ע"י עמרי פז, מנהל העמותה, אשר מספר חדשים קודם לכן עבר לטבעונות לאחר שנחשף לזוועות תעשיית המזון מן החי, והחליט לפעול למען הצלת בעלי החיים על ידי קידום הטבעונות בישראל.

בתקופה של פחות משנתיים בלבד, הובילה, יזמה וקידמה העמותה, בסיועם של מתנדבים רבים ויקרים, פרויקטים רבים במגוון תחומים שהצעידו את הטבעונות בישראל בצעדי ענק קדימה.

עמותת עתיד טבעוני מאמינה כי כדי שהטבעונות תהפוך לאורח חיים שכיח ואפשרי בישראל, יהיה צורך להכניס אורח חיים זה "למיינסטרים", כלומר היא חייבת להיות זמינה, נגישה, מקובלת חברתית ומלווה בהרבה חינוך והעלאת מודעות בציבור.

עד כה העמותה פעלה במגוון רחב של תחומים והרימה פרויקטים מהמשמעותיים שנעשו בישראל בתחום הטבעונות: פרויקט "עדות של אמא" בהשתתפות רותם סלע אשר נצפה על ידי למעלה ממיליון ישראלים; הביקור של גארי יורופסקי בישראל וסבב הרצאותיו ברחבי הארץ; פרויקט "המשאית הטבעונית" אשר הציג את זוועות תעשיית המזון, לצד הסברה ואוכל טבעוני במשך חודש ימים ברחבי ישראל; שיתוף פעולה עם רשתות מזון הגדולות בישראל ליצירת תפריטים טבעוניים; VeganFest- פסטיבל הטבעונות הגדול בעולם; סימון מוצרי מזון בסימון "טבעוני" של עשרות חברות בישראל ועוד.

להלן סקירה מפורטת יותר של פעילות העמותה מאז הקמתה.

פעילות העמותה

פרויקט ויגן פרנדלי - צרכנות טבעונית:

פרויקט ויגן פרנדלי הוא פרויקט שנועד ליצור היצע של מסעדות ובתי עסק שהם ידידותיים לטבעונים בישראל ובכך להפוך את הטבעונות לנגישה, זמינה ואפשרית יותר עבור מי שבוחר לעשות את המעבר לטבעונות או שפשוט רוצה להתנסות בטבעונות.

כשהפרויקט קם היו כ- 20- 25 עסקים ידידותיים לטבעונים בתחום המזון (לפי הסטנדרט של הויגן פרנדלי) בכל ישראל. היום, העמותה גאה להציג מעל 150 מסעדות ומעל 200 עסקים בתחום המזון שהינם ויגן פרנדלי, ובהן רשתות בתי קפה ומסעדות מובילות עם עשרות סניפים בפריסה ארצית!

רשתות מובילות שהכניסו מנות טבעוניות לתפריטיהן בעקבות שיתוף הפעולה עם ויגן פרנדלי הן: רשת בתי הקפה "קפה גרג", רשת הפיצריות "דומינוס' פיצה", רשת בתי הקפה "קפה ג'ו", רשת המסעדות "הסושיה", רשת המסעדות קפה נטו, רשת בתי הקפה "אספרסו בר", רשת בתי הקפה "לנדוור", רשת דוכני השייקים "Re Bar", רשת הגלידריות "וניליה", רשת בתי הקפה "קפה לואיז" ועוד.

בנוסף, במסגרת פרויקט ויגן פרנדלי, פעלה העמותה גם להכניס לכל האינדקסים המובילים של מסעדות ושירותי משלוחים באינטרנט קטגוריה של מסעדות ויגן פרנדלי, על מנת להנגיש את הטבעונות גם באינדקסים של כלל האוכלוסייה: אתר "מפה"; אתר "משלוחה"; אתר "ספר האוכל"; אתר "easy.co.il"; אפליקציית "לייק איט"ועוד.

כמו כן ועל מנת לחזק את בעלי העסקים ונותני השירות הטבעונים, הקימה העמותה אינדקס נוסף - אינדקס לבעלי עסקים ונותני שירותים שהם טבעונים בשלל תחומי החיים.

במסגרת פרויקט ויגן פרנדלי, העמותה ממשיכה לפעול במגוון תחומים: שיתופי פעולה עם רשתות מזון ועסקים גדולים במשק כדי להפוך אותם לטבעונים וידידותיים לטבעונים; סימון תפריטים בסימון טבעוני; הורדת החיוב הנוסף עבור חלב סויה; מתן יעוץ לעסקים שמעוניינים להפוך לויגן פרנדלי; ועוד.

פרויקט סימון המוצרים הארצי:

 החל מפברואר 2013 החלה העמותה את פרויקט סימון המוצרים הארצי. במסגרת פרויקט זה פועלת העמותה לסימון מוצרי מאכל וטיפוח טבעונים בסימון "vegan", ברשתות השיווק הגדולות ובחברות שונות בשוק הישראלי. המטרה של פרויקט זה היא להנגיש את הטבעונות לציבור הרחב, ולהפוך את חווית הקניה של מוצרים טבעוניים לפשוטה ונעימה יותר. נכון להיום, קיימות מעל ל100 חברות שונות בשוק אשר מסמנות למעלה מ1000 מוצרים בתו הארצי לסימון מוצרים. בין חברות אלו ניתן למצוא את חברת טבעול,וופלים מן, השדה, הרדוף, ליב, סופרהב, וולדה, מרשל, אלטמן אדמה, קיבוץ עינת, עומר הגליל ועוד.

אקטיביזם הסברה וחינוך:

העמותה פעילה מאוד בתחום של אקטיביזם טבעוני, הסברה וחינוך. מאז הקמת העמותה, יזמה וביצעה העמותה, בין היתר, את הפרויקטים הבאים:

ביקורו של גארי יורופסקי בישראל- באוקטובר 2013 הביאה העמותה, בשיתוף עם פרוייקט ההרצאה את גארי יורופסקי לישראל לשם קידום הטבעונות והעלאת המודעות לסבלם של בעה"ח במשקים. כל ההרצאות לווו בהרצאת אורח נוספת בתחום רווחת בע"ח או אקולוגיה ומזון טבעוני. כמו כן, בספטמבר 2012, העמותה ליוותה את ביקורו הראשון של יורופסקי לישראל, סייעה בתיאום הרצאותיו ונתנה תמיכה לוגיסטית לכל הכרוך בביקור.

הרצאות במוסדות חינוך מקומות עבודה וגופים ציבוריים-

מתנדבי העמותה העבירו הרצאות בנושא טבעונות, בריאות ואיכות הסביבה ללא תשלום במוסדות השונים כגון מוסדות לימוד, חברות הייטק, מקומות עבודה, מתנסים, הרצאות על הבר בתי קפה, מסעדות ועוד.

פרויקט "עדות של אמא" בהשתתפותה של רותם סלע - סרטון הסברה מטלטל בהשתתפותה של הדוגמנית והשחקנית הטבעונית רותם סלע, העוסק בצד האכזרי של תעשיית החלב. פרויקט זה זכה לחשיפה אדירה ונצפה על ידי כמיליון ישראלים וגרם לאלפי אנשים לשנות את הרגלי הצריכה שלהם.

פרויקט "המשאית הטבעונית"- פרויקט בשת"פ עם תנו לחיות לחיות- מדובר בפרויקט הגדול ביותר שנעשה בישראל בהסברה טבעונית. משאית ענקית, עטופה בתמונה של עגל וכלב עם הציטוט "למה ללטף אחד ולאכול את השני?", עם מסכי פלזמה עצומים עליהם הוקרנו סרטונים מתעשיית המזון מן החי, נסעה במשך חודש ימים מקריית שמונה ועד אילת. המשאית עצרה בעשרות רבות של ערים ברחבי הארץ, ומתנדבים חילקו אוכל טבעוני מצוין, וסיפקו הסברה טבעונית בדבר תעשיית המזון מן החי.

הקונגרס הטבעוני- בכל שנה בחודש מרץהעמותה למען עתיד טבעוני בשיתוף פעולה עם החזית לשחרור בעלי החיים מקיימת את הקונגרס הטבעוני שנערך באולם דוהל ובו לוקחות חלק הארגונים המובילים בארץ בתחום הטבעונות כגון: אנונימוס, שבי, תנו לחיות לחיות, פרוייקט ההרצאה, העמותה למען עתיד טבעוני, החזית לשחרור בעלי החיים, ומחתרת הפרוות. באירוע מציגים הארגונים את פעילותם מתוך השאיפה לגייס מתנדבים לפרוייקטים עתידיים. 

סרטון הדרכה "טבעונות בקלות- המדריך לטבעוני המתחיל"- סרטון הדרכה קצר אשר מספק את כל המידע הבסיסי ההכרחי לכל מי שמעוניין לעבור לטבעונות. הסרטון, שמלווה ביועצת תזונתית, מתייחס להיבטים התזונתיים של המעבר לטבעונות, לשאלות נפוצות, לצרכים של ספורטאים, לאכילה בחוץ ועוד. הסרטון נצפה על ידי כ-70 אלף אנשים.

פרויקט "המונית הטבעונית"- מונית שירות של קו 5 נסעה במשך חודש ימים ברחבי תל אביב עטופה בתמונות ענק ומסרים המקדמים טבעונות.

מיזם "מנטה מרקט" - מגזין הבריאות "מנטה" בשיתוף פעולה עם עיריית תל אביב והעמותה למען עתיד טבעוני, הקים את "מנטה מרקט" - שוק ענק במתחם "התחנה" שבתל אביב שרובו טבעוני לחלוטין! בשוק עשרות דוכני מזון טבעוני וסדנאות בנושא טבעונות. מיזם מנטה מרקט סייע בהחדרת הטבעונות למיינסטרים. בעקבות הצלחת מיזם זה, הוקמו שווקי "מנטה מרקט" (כאמור, שמחציתם טבעוניים!) גם בקניון שרונים, מתחם התחנה בירושלים ואפילו בחיפה.

פרויקט "מילקאאוט" ארצי - העמותה בשיתוף עם תנו לחיות לחיות הקימה לקראת חג השבועות בשנים 2013 ו-2014 דוכני הסברה עם טעימות של תחליפי מוצרי חלב טבעוניים, לצד מערך חלוקת חומרי הסברה בפריסה ארצית על נזקי תעשיית החלב והתחליפים הצמחיים הזמינים בשוק.

אירועי פאנל מומחים -  העמותה יזמה והפיקה מספר רב של אירועי פאנל מומחים בתחומים של תזונה, קולינריה, ספורט, משפחה ועוד, על מנת לתת מענה לשאלות ולקשיים שעימם מתמודדים פעמים רבות טבעונים או אנשים בדרכם לטבעונות.

חלוקת חומרי הסברה בקמפוסים ברחבי הארץ- העמותה הדפיסה חומרי הסברה עם מידע אודות השקרים של תעשיית המזון מן החי, והפיצה אותם ברחבי הקמפוסים של המכללות והאוניברסיטאות בארץ, וכן במרכזי בריאות, קופות חולים ומוקדים הומי אדם.

אירועי טבעונות

מאז הקמתה, הפיקה העמותה אירועים שונים, אשר מעבר להיותם אירועי התרמה, הם נועדו להעביר מסר חשוב וברור:אנחנו חוגגים אחרת! המעבר לטבעונות לא צריך להיות כרוך בהסתגרות בבית ובסגפנות. להיפך! אפשר לחגוג, לזלול, ליהנות ואפילו לצאת ו"למנגל" בפארק מבלי לפגוע באף אחד!

העמותה הפיקה וערכה את הפסטיבלים והאירועים הבאים:

אירועי העמותה משנת 2014

הקונגרס הטבעוני הראשון 

"Festivigan"- פסטיבל אוכל טבעוני במשך שבועיים ב-50 מסעדות מובילות ברחבי הארץ.

המנגל הטבעוני - הפנינג העל האש הטבעוני הגדול ביותר שנעשה אי פעם בארץ אליו הגיעו כ1500 משתתפים.

פסטיבל שבועות ללא גבינות - אחד מהאירועים הגדולים שנעשו בארץ בתחום הטבעונות אליו הגיעו כ2000 חוגגים.

אירועי העמותה משנת 2013

המנגל הטבעוני הראשון 

פסטיבל שבועות ללא גבינות 

מסיבת בריכה 

 פסטיבל למען בעלי חיים- פסטיבל הטבעונות הגדול בעולם אליו הגיעו כ10 אלף מבלים.

העמותה בתקשורת

מאז שהעמותה נוסדה באוגוסט 2012, היא הצליחה באמצעות הקמפיינים, אירועים ופרוייקטים שלה להגיע לעשרות כתבות, מאמרים, מהדורות חדשות תכניות רדיו כתבות תחקיר ועוד.

באמצעות כלי התקשורת הצליחה העמותה להביא את הטבעונות לציבור הרחב ולהפיץ את מסר הטבעונות.

© כל הזכויות שמורות ל-Vegan-Friendly

עוצב בהתנדבות ע"י ברק לאונרד, הראל לוי    נבנה ע"י בזיליקום גידול אתרים

אתר זה אינו תומך בדפדפן אינטרנט אקפלורר 7

עם זאת, תוכל לעדכן את הדפדפן שלך לדפדפן מודרני בקלות על ידי לחיצה על אחד הלינקים הבאים

Chrome Firefox Opera